×

مهندسی مکانیک

خانه » مهندسی مکانیک

دوره های آموزشی

معرفی دپارتمان مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

مکانیک بهشت ریاضیات است. این جمله زیبا از “لئوناردو اولر” ریاضیدان بزرگ سوئیسی بنیان‌گذار ارتباط تنگاتنگ ریاضیات با مکانیک است و همچنین مکانیک بخشی از علم فیزیک است. به همین دلیل دانشجوی مهندسی مکانیک باید در دو درس ریاضی و فیزیک قوی بوده و همچنین از هوش استعداد و قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد. یک مهندس مکانیک بنا به مقتضیات رشته خود می‌بایست در محیط‌های تولیدی و در کارخانه‌ها اکثراً مشغول به کار گردد و در نتیجه باید توانایی کار در محیط‌های شلوغ و پرسروصدا و خشن و دور از شهر را داشته باشد.

دپارتمان مهندسی مکانیک مجتمع آموزشی آپادانا با بهره گیری از اساتید مجرب در حوزه صنعت و دانشگاه اقدام به برگزاری دوره های آموزش مهارتی در حوزه مهندسی مکانیک و در گرایش های طراحی جامدات ، حرارت و سیالات ، ساخت و تولید ، تبدیل انرژی ، مکاترونیک ، رباتیک ، مکاترونیک و … می نماید. این مجموعه به همت اساتید توانمد در جهت هدایت دانشجویان و فارغ التحصیلات رشته مهندسی مکانیک به بازار کار و افزایش مهارت های کاری و صنعتی تلاش و کوشش های فراوانی می نماید.

گرایش های مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک دارای سه گرایش، طراحی جامدات، حرارت و سیالات و ساخت و تولید در مقطع لیسانس است که گرایش طراحی جامدات مهندسی مکانیک به بررسی انواع نیروها، حرکتها و تأثیر آنها در اجزاء مختلف ماشین می‌پردازد و مهندس طراح جامدات با توجه به نیازهای جامع، دستگاهها و ماشین‌ها مختلف را طراحی می‌کند.

گرایش حرارت و سیالات رشته مهندسی مکانیک به تحلیل و طراحی سیستم از دیدگاه حرارتی سیالاتی می‌پردازد و مهندس طراح سیالات به طراحی سیستمهای برودتی و حرارتی و تأسیساتی در ساختمان‌ها و اماکن می‌پردازد. گرایش ساخت تولید به مسائل مربوط به ساخت بهینه و تولید با کیفیت بالا می‌پردازد و بیشتر به حل موضوعات و مشکلات فرآیندها و دستگاههای ساخت و تولید می‌پردازد.

دوره های آموزشی مهندسی مکانیک

دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک برای ورود موفق به بازار باید توانایی های نرم افزار و سخت افزار تقویت کرده تا در ورود به عرصه کار مشکلاتی را نداشته باشند این آموزش ها شامل آشنایی با نرم افزار های طراحی مانند نرم افزار کتیا CATIA نرم افزار سالید ورکس SOLIDWORKS نرم افزار اتوکد AUTOCAS و … می باشد. همچنین آشنایی با نرم افزار های تحلیل مانند انسیس ANSYS و آباکوس ABAQUS و نرم افزار متلب MATHLAB نیز یکی از ضروریات این رشته می باشد.

برای گرایش های حرارت و سیلات و مهندسی تاسیسات آشنایی با حرفه اصول طراحی و لوله کشی صنعتی پایپینگ PIPING و نرم افزار های فلوینت FLUENT و نرم افزار کریر نیز بسیار مفید و کاربردی می باشد همچنین دانشجویان و فارغ التحصیلان گرایش ساخت و تولید باید با نرم افزار های ماشین کاری از قبلی پاور میل POWERMILL و نرم افزا مسترکم MASTERCAM اشنایی داشته باشند. یکی دیگر از دوره های مرتبط با مهندسی مکانیک دوره آموزشی تست های غیر مخرب و بازرسی جوش بوده که در عصر کنونی یکی از ضروریات آموزشی این رشته می باشد. آشنایی با استاندارد های ASME آشنایی با کلید فولاد آشنایی با طراحی انواع قالب ها قید و بند ها و…. از موارد مورد نیاز برای یک مهندس مکانیک می باشد.

بازار کار مهندسی مکانیک در ایران

توسعه‌ سخت‌‌افزاری‌ و رشد مسایل‌ مهندسی‌، گرایش‌ به‌ سمت‌ تولید داخل‌ و ایجاد تکنولوژی‌ تولید تجهیزات‌ و وسایل‌ در داخل‌ کشور و ‏روی‌ آوردن‌ به‌ خدمات‌ مهندسی در داخل‌ کشور به‌ علت‌ محدودیت‌های‌ ارزی‌ و کاهش‌ درآمدهای‌ نفتی‌، باعث‌ رشد چشمگیر بازار کار ‏مهندسین‌ مکانیک‌ در ایران‌ شده‌ است‌. یک‌ مهندس‌ مکانیک‌ در حال‌ حاضر در زمینه‌های‌ مختلفی‌ فعالیت‌ می‌کند که‌ از جمله‌ آن‮ها ‏می‌توان طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ آن‮ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ نیروگاه‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ و ‏سیستم‮های‌ انتقال‌ و تصفیه‌ آب‌.

سیستم‮های‌ مکانیکی‌ وکنترلی‌ پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌، طراحی‌ و ساخت‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ ‏و برودتی‌ ساختمان‌ها، ساخت‌ ماشین‌آلات‌ تغلیظ‌ و بازیافت‌ مواد مثل‌ کارخانجات‌ قند، کاغذ‮سازی، سیمان‌، نساجی‌، نمک‌ و کنسانتره‌، ‏طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌، ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ ربات‌ها، بازوهای‌ مکانیکی‌ و ‏سیستم‮های‌ تولید را نام‌ برد. در ضمن‌ یک‌ مهندس‌ مکانیک‌ می‌تواند به‌ عنوان‌ کارشناس و مشاور فنی‌ در بانک‌ها، شرکت‌های‌ ‏سرمایه‌گذاری‌ و بیمه‌ و شرکت‌های‌ بازرسی‌ و نظارت‌ امور بین‌المللی‌ فعالیت‌ کند.

سوالات متداول

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی به چه شکل است؟

از طریق منو سمت راست این صفحه و با کلیک روی دوره های آموزشی می توانید از شرایط و ضوابط برگزاری دوره اطلاع حاصل کرده و در صورت تمایل ثبت نام فرمایید

محل برگزاری کلاس هاس حضوری کجاست؟

در صورت ثبت نام در دوره ها یحضوری مجتمع آموزشی آپادانا دوره آموزشی حضوری در یکی از شعب مجتمع در شهر تبریز برگزار می شود.

امکان برگزاری دوره های آموزشی در سایر شهرستان ها وجود دارد؟

در سه حالت این امکان وجود دارد در حالت اول کارآموزان می توانند به صورت غیر حضوری یا مجازی در این دوره شرکت نمایند در حالت دوم می توانند در دوره های فشرده این مرکز که آخر هفته ها برگزار می شود شرکت کنند. در حالت سوم  تعدادی از کارآموزان درخواست مدرس نموده و دوره به صورت فشرده در شهر شما برگزار می شود

ثبت نام در دروره های غیر حضوری و مجازی به چه شکل است؟

بهترین روش آموزش برای سایر شهرستان ها آموزش مجازی با هزینه کم تر می باشد. در این طرح با ارسال پک آموزشی شامل DVD و جزوات آموزشی ، کارآموزان از راه دور آموزش دیده و درخواست گواهی نامه آموزشی می نمایند. DVD آموزشی شامل فیلم تدریس اساتید با بهترین کیفیت فیلم برداری می باشد.

برای ثبت نام به کجا باید مراجعه کنم؟

برای ثبت نام دوره می توانید به به صورت حضوری آدرس مجتمع و یا از طریق تماس تلفنی و یا از طریق تلگرام واتساپ و اینستاگرام اقدام نمایید

جدیدترین دوره های آموزشی

× درخواست راهنمایی(واتساپ)؟