×

انواع داروهای ضد حساسیت

خانه » جدیدترین اخبار » انواع داروهای ضد حساسیت
31 فروردین 1401
داروهای ضد حساسیت

انواع داروهای ضد حساسیت

موارد و نحوه مصرف

آلرژی واکنش سیستم ایمنی بدن است و ھنگامی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی ماده‌ای را که معمولاً برای بدن بی‌ضرر است اشتباھاً به عنوان ماده‌ای زیان‌آور شناسایی می‌کند و علیه آن وارد عمل می‌شود. بدن انسان به طور معمول در مقابل عوامل مضری مانند ویروس‌ھا و باکتری‌ھا از خود دفاع می‌کند. اما گاھی اوقات این دفاع در مقابل مواد بی‌ضرری مانند گردوغبار، کپک‌ھا، یا گرده گیاھان صورت می‌گیرد. سیستم ایمنی بدن در مقابل این مواد واکنش نشان‌ داده و مقدار زیادی پادتن می‌سازد . پادتن مانند اسلحه‌ای به آن‌ھا حمله‌ور می‌شود تا آن‌ھا را از بین ببرد. ھر پادتن برای ماده ویژه‌ای ساخته می‌شود و مخصوص ھمان ماده‌ای است که موجب آلرژی می‌شود. به موادی که واکنش آلرژیک ایجاد می‌کنند، اصطلاحاً آلرژن گفته می‌شود. (انواع داروهای ضد حساسیت)

در فرایند دفاع، واسطه‌ھای التھابی شیمیایی مانند ھیستامین، و سایر موادی که از گلبول‌ھای سفید ترشح می‌شوند، موجب ایجاد علائم نامطبوعی می‌شوند. افراد مستعد به آلرژی این علائم را تجربه می‌کنند.

داروی آلرژی هیدروکسی زین:

کاربرد اصلی هیدروکسی زین برای درمان خارش و آلرژی می باشد. همچنین در درمان اضطراب و تنش عصبی، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، کاهش عوارض قطع مصرف مواد مخدر و الکل، کنترل خارش های آلرژیک از جمله کهیر مزمن و کنترل تهوع نیز استفاده می گردد. (انواع داروهای ضد حساسیت)

بلوک گیرنده های هیستامین یک در بافتها. اثر ضد اضطراب این دارو احتمالاً ناشی از اثر آن بر نواحی زیر قشری CNS است. اثرآرام بخش و خواب آوری و ضدخارش آن نیز احتمالاً به دلیل خاصیت ضد هیستامینی می باشد . اثر ضد استفراغ نیز احتمالاً به اثر ضد موسکارینی آن مربوط می شود. (آموزش تکنسین داروخانه در تبریز)

قرص ایروکاست داروی آلرژی:

اگر درگیر حساسیت های فصلی و یا آسم شده اید حتما با نام قرص ایروکاست آشنا هستید. کسانی که با آسم یا حساسیت فصلی و تنگی نفس آشنایی دارند، حتما می دانند که این نوع از بیماری به دلیل سرفه های پی در پی بسیار کلافه کننده ست، برای درمان و پیشگیری از این سرفه های بی امان قرص ایروکاست تجویز می شود.

قرص ایروکاست برای درمان آسم مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف منظم این قرص به پیشگیری از تنگی قفسه سینه، خس خس سینه و تنگی نفس که در آسم رایج هستند کمک می کند. (کلاس نسخه پیچی در تبریز)

داروی آلرژی زادیتن:

قرص زادیتن (zaditen) از خانواده آنتی هیستامین هاست که برای پیشگیری از آسم، خارش، آلرژی، کهیر و… تجویز می شود. توجه داشته باشید که این دارو نباید برای درمان حملات حاد آسم استفاده شود و تنها حالت پیشگیرانه دارد . میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد.به طور معمول این دارو دو بار در روز (یک یا دو عدد قرص) و برای چند هفته تجویز می شود. (دوره تکنسین داروخانه پیشرفته در تبریز)

کتوتیفن داروی آلرژی:

کتوتیفن (Ketotifen) از خانواده آنتی هیستامین هاست که برای درمان حساسیت، سرماخوردگی، رینیت، آلرژی، کهیر و… تجویز می شود. دارو موجب بلوک تقریباً اختصاصی گیرنده H1 هیستامین می شود. هیستامین واسطه شیمیایی آزادشده از سیستم ایمنی است که عامل بروز اغلب علائم التهاب ناشی از آلرژی یا سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و … است. (انواع داروهای ضد حساسیت)

داروی آلرژی سیتریزین:

کاربرد اصلی قرص سیتریزین (Cetirizine) درمان حساسیت و خارش است. قرص سیتریزین برای درمان تب یونجه ، کهیر و خارش های پوستی ناشی از حساسیت ها و آلرژی ها نیز استفاده می شود. از قرص سیتریزین برای درمان آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم، عطسه و خارش بینی و گلو و پوست (در صورتی که این علائم ناشی از آلرژی و حساسیت باشد) نیز استفاده می شود.

برای افراد بزرگسال و کودکان بیش از شش سال قرص و کپسول سیتریزین مناسب می باشد برای بچه های کوچک تر نیزمایع خوراکی آن موجود می باشد. (انواع داروهای ضد حساسیت)

 ترفنادین داروی آلرژی:

قرص ترفنادین (Terfenadine) از خانواده آنتی هیستامین هاست که برای درمان و پیشگیری از آلرژی ها که علائم آن شامل آبریزش بینی، عطسه، کهیر و خارش، قرمزی و آبریزش از چشم هاست به کار می رود. آریتمی قلبی از عوارض این دارو است.

حساسیت ها انواع مختلفی داشته و بیشترین ظهور آن ها به هنگام تغییر فصل ها است که معمولا در بهار و پاییز خود را نشان می دهند. در این مواقع شاید اولین اقدامی که بتوانیم برای رفع آن انجام دهیم رجوع به آنتی هیستامین ها باشد. قرص ترفنادین از جمله این داروهاست که در ادامه قصد معرفی بیشتر آن را خواهیم داشت.

ترفنادین از دسته داروهای آنتی هیستامین است که در درمان علایم آلرژیک و حساسیت ها به ویژه تب یونجه و کهیر به کار گرفته می شود.از این دارو در کاهش سوزش چشم و بینی نیز استفاده می شود. (آموزش نسخه خوانی در تبریز)

داروی آلرژی لوراتادین:

قرص لوراتادین یک داروی ضد حساسیت است و به شما تاکید می کنیم فقط در مواردی که پزشک برای شما تجویز کرده از آن استفاده کنید . قرص لوراتادین دارویی آنتی هیستامین فاقد اثرات خواب آور می باشد که در درمان یا کاهش نشانه های حالات آلرژیک استفاده می گردد.

آستمیزول داروی آلرژی:

یک نوع داروی آنتی هیستامین نسل دوم بود که زمان اثر طولانی داشت. آستمیزول در سال ۱۹۷۷ توسط داروسازی جانسن معرفی گردید. این دارو از بازار بسیاری از کشورها به دلیل عوارض جانبی نادر اما بالقوه کشندهٔ خویش خارج شده است.به منظور درمان حساسیت ها، کهیر و آلرژی استفاده می شود. این دارو به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می شود.

سرفصل‌های دوره تکنسین داروخانه پیشرفته

آشنایی با داروهای خاص

تایید نسخ خاص و تک قلمی در سیستم بیمه

ثبت و تایید نسخ کاغذی و آنلاین

ثبت فاکتور شرکت های دارویی

فعال سازی بارکدهای دارویی غیر فعال

محاسبه درصد بیمه نسخ خاص (شیمی درمانی، ام اس و…)

مدیریت انبار و موجودی داروخانه

نرم افزار داروخانه پیشرفته (تعریف پزشک، دارو، کد بیمه و…)

 

سرفصل‌های دوره تکنسین داروخانه مقدماتی

آشنایی با اشکال دارویی

دسته‌های درمانی داروها

فرآورده‌های آرایشی بهداشتی

داروهای گیاهی

تجهیزات پزشکی

نسخه خوانی و قفسه چینی دارو

ثبت نام و تماس با ما

آموزشگاه آپادانا در تبریز
کلاس ارز دیجیتال در تبریز
کلاس ارز دیجیتال در تبریز
آموزش ارز دیجیتال در تبریز

سایر مقالات

به ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× درخواست راهنمایی(واتساپ)؟