×

دارو شناسی

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
به ما امتیاز دهید

دارو در دانش پزشکی به هر ماده‌ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری یا پیشگیری از آن به کار می رود و بر ساختار یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر گذارد و پس از ورود به بدن عملکرد بدن را تصحیح کند، گفته می‌شود.

علم داروشناسی به عنوان یکی از رشته‌های پایه پزشکی شناخته می‌شود و در تحقیقات بسیاری که به دنبال شناسایی داروهای جدید برای درمان بیماری‌ها هستند، نقش اساسی دارد. همچنین، داروشناسی برای پزشکان و داروسازان بسیار حائز اهمیت است زیرا با اطلاع از اثرات داروها، می‌توانند بیماران را بهتر درمان کنند و برای آن‌ها داروهای مناسب و با کمترین تأثیرات جانبی را تجویز کنند.

دسته بندی انواع دارو در دارو شناسی

داروها در چند نوع هستند و ماهیت دارو ها در چند بخش می باشند:

دسته بندی دارو برای شربت‌های مایع

داروهای مایع را به‌عنوان شربت نیز می‌شناسند ، این داروها را به این دلیل مایع می‌سازند که جذب آن به بدن راحت‌تر و آسان‌تر باشد،

چون قسمت فعال دارو با مایع ترکیب‌شده است .

دسته‌بندی داروها به این شکل هم بر اساس مشخصات و نوع دارو مشخص می‌شوند.

دسته‌بندی دارو  برای قرص‌ها و کپسول‌ها

انواع مختلف قرص وجود دارد، قرص‌های قابل‌حل که می‌توان آنها را با آب مخلوط کرد یا جویدنی، یا قرص‌های معمولی،

که معمولاً به شکل جامد هستند و بیضی‌شکل یا دایره‌ای شکل می‌باشند.

دسته‌بندی دارو برای داروهای موضعی

داروهای موضعی را می‌توان در کرم‌ها، لوسیون ها یا پمادها خلاصه کرد داروهایی که به‌طور مستقیم بر روی پوست اعمال می‌شوند.

آنها بسته به نوع دارو به لوله‌ها، بطری‌ها یا تیوپ‌هایی تقسیم می‌شوند.

دسته‌بندی دارو برای قطره

داروهایی که عمومیت مردم از آنها استفاده می‌کنند. در این نوع داروها بخش فعال دارو به‌طور مستقیم به منطقه آسیب‌دیده می‌رسد.

عملکرد داروها

یک دارو معمولاً دارای نقطهٔ دریافت متفاوتی نسبت به جایگاه عمل خود است. مثلاً قرصهایی که برای درمان سردرد به کار می‌روند،

اگرچه از طریق دهان دریافت می‌شوند اما جایگاه عمل آن‌ها مغز است؛

بنابراین یک داروی پذیرفته و عملی شده، دارویی است که اولاً خواص لازم برای انتقال از سایت ورودی به جایگاه عمل منظور را داشته باشد

و ثانیاً در زمان معقول از بدن دفع شود. البته برخی داروها مانند داروهای موضعی پوستی و افشانه‌های تنفسی مکان اثر نزدیک به محل دریافت دارند.

اهیمت یادگیری نسخه خوانی داروها

یادگیری نسخه خوانی داروها برای پزشکان، داروسازان و سایر پرسنل در حوزه بهداشت و درمان بسیار حائز اهمیت است. نسخه خوانی داروها به معنای خواندن و تفسیر نسخه‌های دارویی توسط پزشکان است. این موضوع به دلیل چندین دلیل مهم است:

  1. پیشگیری از اشتباهات در تجویز داروها: اشتباهات در تجویز داروها ممکن است عوارض جانبی جدی برای بیماران داشته باشد. یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا نسخه‌های دارویی را به درستی تفسیر کنند و از اشتباهات در تجویز داروها جلوگیری کنند.
  2. افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا به طور دقیق تر درکی از درمان‌های مختلف داشته باشند و به افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی برای بیماران کمک کنند.
  3. ارتقای امنیت بیمار: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا نسخه‌های دارویی را با دقت بیشتری تجویز کنند و از اشتباهات در تجویز داروها جلوگیری کنند. این کار می‌تواند به ارتقای امنیت بیمار و جلوگیری از وقوع عوارض جانبی جدی کمک کند.
  4. بهبود ارتباط پزشک-بیمار: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا به طور دقیق تر اطلاعاتی را به بیماران خود ارائه دهند و بهبود ارتباط پزشک-بیمار کمک کند.

آیا من می‌توانم نسخه خوان شوم

تکنسین داروخانه یا نسخه خوان نیاز به مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن دارد. تکنسین داروخانه شخصی است که اقدام به نسخه خوانی در داروخانه می کند . برخی از آنها به صورت تجربی و برخی با گذراندن دوره های آموزشی به شکل های مختلف و در مراکز مختلف وارد این شغل می شوند.(دارو شناسی)

فرصت‌های شغلی تکنسین داروخانه در تبریز

  • داروخانه‌ها و دراگ استورها
  • بیمارستان‌ها:تکنسین‌های داروخانه‌ای که آموزش دیده و گواهینامه داشته باشند، می‌توانند در بیمارستان‌ها فعالیت کنند.
  • پرستار خانگی یا پرستار آسایشگاه: پرستاران خانگی یا پرستار آسایشگاه‌های سالمندان و معلولین وظیفه مراقبت و دارو دادن به افراد بیمار یا ناتوان را بر عهده دارند.
  • فروشنده و بازاریاب محصولات دارویی: تکنسین داروخانه با آموزش‌هایی که دیده و آشنایی‌اش با دسته‌های دارویی، توانایی بازاریابی و فروش محصولات دارویی شرکت‌های داروسازی را دارد.
  • همکاری با سازمان‌های بهداشتی و مراقبتی: این سازمان‌ها به کسانی که نیاز دارند که حداقل دانش را در مورد بیماری‌ها، مراقبت از بیماران، تجویز داروها برای بیماری‌های عمومی و پرتکرار و نحوه مصرف داروها داشته باشند(دارو شناسی)

تماس با ما

برای ثبت نام آنلاین دوره آموزشی حضوری و مجازی نسخه پیچی داروخانه روی لینک زیر کلیک کنید

به ما امتیاز دهید