×

دارو شناسی

خانه » پزشکی و سلامت » دارو شناسی
29 فروردین 1402

دارو شناسی

دارو در دانش پزشکی به هر ماده‌ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری یا پیشگیری از آن به کار می رود و بر ساختار یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر گذارد و پس از ورود به بدن عملکرد بدن را تصحیح کند، گفته می‌شود.

علم داروشناسی به عنوان یکی از رشته‌های پایه پزشکی شناخته می‌شود و در تحقیقات بسیاری که به دنبال شناسایی داروهای جدید برای درمان بیماری‌ها هستند، نقش اساسی دارد. همچنین، داروشناسی برای پزشکان و داروسازان بسیار حائز اهمیت است زیرا با اطلاع از اثرات داروها، می‌توانند بیماران را بهتر درمان کنند و برای آن‌ها داروهای مناسب و با کمترین تأثیرات جانبی را تجویز کنند.

دسته بندی انواع دارو در دارو شناسی

داروها در چند نوع هستند و ماهیت دارو ها در چند بخش می باشند:

دسته بندی دارو برای شربت‌های مایع

داروهای مایع را به‌عنوان شربت نیز می‌شناسند ، این داروها را به این دلیل مایع می‌سازند که جذب آن به بدن راحت‌تر و آسان‌تر باشد،

چون قسمت فعال دارو با مایع ترکیب‌شده است .

دسته‌بندی داروها به این شکل هم بر اساس مشخصات و نوع دارو مشخص می‌شوند.

دسته‌بندی دارو  برای قرص‌ها و کپسول‌ها

انواع مختلف قرص وجود دارد، قرص‌های قابل‌حل که می‌توان آنها را با آب مخلوط کرد یا جویدنی، یا قرص‌های معمولی،

که معمولاً به شکل جامد هستند و بیضی‌شکل یا دایره‌ای شکل می‌باشند.

دسته‌بندی دارو برای داروهای موضعی

داروهای موضعی را می‌توان در کرم‌ها، لوسیون ها یا پمادها خلاصه کرد داروهایی که به‌طور مستقیم بر روی پوست اعمال می‌شوند.

آنها بسته به نوع دارو به لوله‌ها، بطری‌ها یا تیوپ‌هایی تقسیم می‌شوند.

دسته‌بندی دارو برای قطره

داروهایی که عمومیت مردم از آنها استفاده می‌کنند. در این نوع داروها بخش فعال دارو به‌طور مستقیم به منطقه آسیب‌دیده می‌رسد.

عملکرد داروها

یک دارو معمولاً دارای نقطهٔ دریافت متفاوتی نسبت به جایگاه عمل خود است. مثلاً قرصهایی که برای درمان سردرد به کار می‌روند،

اگرچه از طریق دهان دریافت می‌شوند اما جایگاه عمل آن‌ها مغز است؛

بنابراین یک داروی پذیرفته و عملی شده، دارویی است که اولاً خواص لازم برای انتقال از سایت ورودی به جایگاه عمل منظور را داشته باشد

و ثانیاً در زمان معقول از بدن دفع شود. البته برخی داروها مانند داروهای موضعی پوستی و افشانه‌های تنفسی مکان اثر نزدیک به محل دریافت دارند.

اهیمت یادگیری نسخه خوانی داروها

یادگیری نسخه خوانی داروها برای پزشکان، داروسازان و سایر پرسنل در حوزه بهداشت و درمان بسیار حائز اهمیت است. نسخه خوانی داروها به معنای خواندن و تفسیر نسخه‌های دارویی توسط پزشکان است. این موضوع به دلیل چندین دلیل مهم است:

 1. پیشگیری از اشتباهات در تجویز داروها: اشتباهات در تجویز داروها ممکن است عوارض جانبی جدی برای بیماران داشته باشد. یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا نسخه‌های دارویی را به درستی تفسیر کنند و از اشتباهات در تجویز داروها جلوگیری کنند.
 2. افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا به طور دقیق تر درکی از درمان‌های مختلف داشته باشند و به افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی برای بیماران کمک کنند.
 3. ارتقای امنیت بیمار: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا نسخه‌های دارویی را با دقت بیشتری تجویز کنند و از اشتباهات در تجویز داروها جلوگیری کنند. این کار می‌تواند به ارتقای امنیت بیمار و جلوگیری از وقوع عوارض جانبی جدی کمک کند.
 4. بهبود ارتباط پزشک-بیمار: یادگیری نسخه خوانی داروها به پزشکان کمک می‌کند تا به طور دقیق تر اطلاعاتی را به بیماران خود ارائه دهند و بهبود ارتباط پزشک-بیمار کمک کند.

دوره آموزش نسخه خوانی در تبریز

دوره های آموزش نسخه خوانی داروها برای پزشکان، داروسازان و سایر پرسنل حوزه بهداشت و درمان موجود است. این دوره ها معمولا توسط مراکز آموزشی و آموزشگاه ها ارائه می‌شوند. در این دوره ها، مفاهیم اساسی نسخه خوانی داروها، نحوه تفسیر و تجویز داروها، اصطلاحات پزشکی و نحوه ارتباط با بیماران به عنوان پزشک و داروساز آموزش داده می‌شوند.

دوره های آموزش نسخه خوانی داروها می‌توانند به صورت حضوری یا آنلاین برگزار شوند. این دوره ها برای کسانی که در حوزه بهداشت و درمان فعالیت می‌کنند بسیار حائز اهمیت هستند و به آنها کمک می‌کنند تا بتوانند با دقت و صحت بیشتری داروها را تجویز کنند و بهترین درمان را برای بیماران خود فراهم کنند.

بهترین آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز

آموزشگاه آپادانا از جمله آموزشگاه هایی است که در زمینه آموزش تکنسین های داروسازی فعالیت می‌کند و توانسته است رضایتمندی بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان خود را جلب کند.

برخی از ویژگی‌های آموزشگاه آپادانا عبارتند از:

 • دارای مدرسین با تجربه و متخصص در زمینه تکنسین دارخانه
 • ارائه دوره های کاربردی و عملی با تاکید بر آموزش حرفه‌ای
 • استفاده از تجهیزات و ابزارهای آموزشی بروز و مناسب
 • پشتیبانی و مشاوره پس از اتمام دوره برای دانشجویان
 • رعایت استانداردهای آموزشی و ارائه مدرک معتبر پس از اتمام دوره

با این حال، برای تصمیم گیری در مورد بهترین آموزشگاه تکنسین دارخانه در تبریز، بهتر است که به نظرات و تجربیات دانشجویان و فارغ التحصیلان از آموزشگاه های مختلف توجه کنید و با توجه به نیازها و شرایط خود، انتخابی مناسب انجام دهید

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی تکنسین داروخانه

برای ثبت نام در دوره های آموزشی نسخه خوانی و نسخه پیچی هم از طریق ثبت نام آنلاین با کلیک کردن بر روی لینک آخر صفحه و هم به صورت بر قراری تماس تلفنی با مرکز آموزش آپادانا (شماره تماس در اخر این پست موجود است). و پرداخت هزینه دوره از طریق کارت به کارت یا واریز بانکی و یا از طریق شماره تلگرام و واتساپ و یا از طریق دایرکت اینستاگرام(آدرس اینستاگرام و شماره تلگرام در اخر همین مطلب) می توانید اقدام به ثبت نام دوره های آموزشی تکنسین داروخانه اقدام نمایید.

آیا من می‌توانم نسخه خوان شوم

تکنسین داروخانه یا نسخه خوان نیاز به مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن دارد. تکنسین داروخانه شخصی است که اقدام به نسخه خوانی در داروخانه می کند . برخی از آنها به صورت تجربی و برخی با گذراندن دوره های آموزشی به شکل های مختلف و در مراکز مختلف وارد این شغل می شوند.(دارو شناسی)

فرصت‌های شغلی تکنسین داروخانه در تبریز

 • داروخانه‌ها و دراگ استورها
 • بیمارستان‌ها:تکنسین‌های داروخانه‌ای که آموزش دیده و گواهینامه داشته باشند، می‌توانند در بیمارستان‌ها فعالیت کنند.
 • پرستار خانگی یا پرستار آسایشگاه: پرستاران خانگی یا پرستار آسایشگاه‌های سالمندان و معلولین وظیفه مراقبت و دارو دادن به افراد بیمار یا ناتوان را بر عهده دارند.
 • فروشنده و بازاریاب محصولات دارویی: تکنسین داروخانه با آموزش‌هایی که دیده و آشنایی‌اش با دسته‌های دارویی، توانایی بازاریابی و فروش محصولات دارویی شرکت‌های داروسازی را دارد.
 • همکاری با سازمان‌های بهداشتی و مراقبتی: این سازمان‌ها به کسانی که نیاز دارند که حداقل دانش را در مورد بیماری‌ها، مراقبت از بیماران، تجویز داروها برای بیماری‌های عمومی و پرتکرار و نحوه مصرف داروها داشته باشند(دارو شناسی)

تماس با ما

برای ثبت نام آنلاین دوره آموزشی حضوری و مجازی نسخه پیچی داروخانه روی لینک زیر کلیک کنید

222

آموزش مجازی این دوره در خانه با هزینه کمتر 

1111

اینستاگرام ما:(روی عکس زیر کلیک کنید)

دوره پایپینگ در تبریز

کانال نسخه خوانی داروخانه چگونه اسامی داروها را حفظ کنیم حقوق کار در داروخانه نسخه خوانی آزمایشگاه آموزش قیمت زنی نسخه دانلود رایگان آموزش نسخه خوانی داروخانه pdf قسمت های مختلف داروخانه دستمزد تکنسین داروخانه نسخه های سخت جزوه داروشناسی داروخانه تجربیات کار در داروخانه نسخه خوانی سونوگرافی قیمت زنی دستی نسخه دانلود  یادگیری سریع داروها چگونه نسخه بخوانیم دانلود کتاب جامع نسخه پیچی در داروخانه نمونه هایی از نسخه های پزشکان دانلود نسخه های رایج پزشکی سرفصل های نسخه خوانی رشته نسخه خوانی کار در داروخانه نسخه خوانی اموزش قیمت زدن نسخه کانال تلگرام تکنسین داروخانه نمونه سوالات آزمون تکنسین داروخانه دانلود جزوه داروشناسی pdf آشنایی با داروهای پرمصرف دوره نسخه خوانی جهاد دانشگاهی حقوق نسخه خوانی آدرس کلاس نسخه خوانی در شیراز دوره نسخه خوانی داروخانه در مشهد دوره نسخه خوانی داروخانه در کرمانشاه کلاس نسخه خوانی در ارومیه

سایر مقالات

دوره های آموزشی پر مخاطب

به ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *