×

ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
میانگین رتبه 5/5 تعداد رای (2 امتیاز)

ارز رمز پایه نوعی پرداخت است که می تواند به صورت آنلاین با کالاها و خدمات مبادله شود. بسیاری از شرکت ها ارزهای خاص خود را صادر کرده اند که اغلب به آنها توکن می گویند و این توکن ها را می توان به طور خاص برای کالا یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد، معامله کرد. (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

ارزهای رمز پایه با استفاده از فناوری به نام بلاکچین کار می کنند. بلاکچین یک فناوری غیر متمرکز است که معاملات را مدیریت و ثبت می کند. بخشی از جذابیت این فناوری امنیت آن است.

به طور خلاصه می توان گفت ارز رمز نگاری شده یک ارز دیجیتال یا مجازی است. ارزهای رمز پایه شبکه های غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین هستند. یک ویژگی مشخص ارزهای رمز پایه این است که به طور کلی توسط هیچ مرکزی صادر نمی شود و این باعث می شود آن ها از لحاظ تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت مصون باشند. (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

یک ارز دیجیتال خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

۱) امنیت Security

امنیت یک ارز دیجیتال به این جهت از ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب محسوب می‌شود که از چند جنبه در آن دخیل بوده و موثر خواهد بود.

 • در درجه اول امنیت یک ارز دیجیتال باید از نظر تیم توسعه دهنده آن ارزیابی شود. ممکن است تیم توسعه دهنده توکن مورد نظر شما اصلاً فرد مطمئنی نباشد.
 • در درجه دوم امنیت یک ارز دیجیتال باید از نظر شبکه خود آن مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است تیم توسعه دهنده آن توکن کاملاً افراد مطمئنی باشند و سازمان‌های شناخته شده‌ای پشت آن باشند. اما وجود ضعف در سیستم خود آن می‌تواند باعث ورود هکرها و نفوذ آنها شده و از این رو تمام رمز ارزهای شما با مشکل روبرو شود. (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

۲) ثبات Stability

ارز دیجیتال باید ثبات داشته باشد. دائماً تیم آن توسعه پیدا نماید. سازمان‌ها و افراد معتبر روز به روز به جمع طرفداران آن اضافه شوند. البته این موضوع منکر نوسانات دو سویه در قیمت آن نخواهد بود. ثبات ر یک ارز دیجیتال به معنی ثبات قیمتی نیست. بلکه رشد و پیشرفت های قدم به قدم است. (دوره آموزشی ارز دیجیتال در تبریز)

افزایش تعداد طرفداران، افزایش سازمان‌های معتبر حمایت کننده، افزایش تعداد سرمایه گذاران، افزایش میزان تراکنش ها، افزایش حجم معاملات و مواردی از این دست می‌تواند ثبات یک ارز را به دنبال داشته باشد. ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین به عنوان دو رمز ارز برتر بازار، در طول عمر خود بارها با نوسانات شدیدی روبرو شدند، اما تمام این جریان مربوط به ثبات به صورت پله به پله در آنها رخ داده است.

۳) مقیاس پذیری Scalability

در حوزه بلاک چین، کلمه مقیاس پذیری معنای گسترده‌تری دارد. به‌عنوان مثال، در یکی از مهمترین مقالات نوشته شده در این حوزه به‌نام “On scaling decentralized blockchains” توسط کرومن و همکاران، هر بهبودی در بلاک چین بیت کوین از نظر توان عملیاتی، تاخیر در شبکه، زمان راه‌اندازی یا هزینه تراکنش، مقیاس‌گذاری نام دارد و نتیجه آن مقایس‌پذیری سیستم است. (آموزش بیت کوین در تبریز)

امروزه، سیستم‌های بلاک چینی متعددی «مقیاس پذیر» محسوب می‌شوند که توان عملیاتی بسیار متفاوتی دارند. دقت داشته باشید که کلمه «Scalable» یک اصطلاح قیاسی در بلاک چین است. زمانی که به یک سیستم بلاکچینی مقیاس پذیر می‌گویند، یعنی این سیستم با اصلاح مکانیزم اجماع و/یا تعدیل برخی از پارامترهای شبکه، نسبت به دیگر سیستم‌های موجود TPS بیشتری دارد. (آموزش ارز دیجیتال در تبریز)

۴) عرضه Supply

عرضه و تقاضا اصلی‌ترین عامل تعیین قیمت یک ارز هستند. کاهش عرضه و افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت یک ارز خواهد شد. بنابراین توانایی تجزیه و تحلیل عرضه یک ارز پیش از سرمایه‌گذاری و استخراج آن، بسیار مهم و ضروری است. (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

تقریباً بیشتر ارزهای دیجیتال به مقداری معینی محدود شده‌اند. تنها تعداد اندکی از آن‌ها از این قائده مستثنی هستند و به صورت نامحدود عرضه می‌شوند. از طرف دیگر ارزهایی وجود دارند که عرضه‌ی آن‌ها توسط شخص یا سازمانی محدود شده‌ است؛ مانند ریپل. عرضه‌ی سکه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ارزش بازار است و بسیاری از تازه‌واردان دنیای ارزهای دیجیتال این مفهوم را به درستی درک نمی‌کنند. (ویژگی‌های ارز دیجیتال خوب چیست؟)

۵) عدم تمرکز Decentralization

ابن اصطلاح به این معناست که سازمان های دارای صلاحیت مانند بانک یا دولت، نمی توانند ارز را صادر یا کنترل کنند. در واقع ارز دیجیتال تحت تاثیر تورم یا قوانین دولتی قرار نمی گیرد و طرفداران آن معتقدند که این امر نقش بسزایی در حوزه تبادلات بین المللی داشته باشد. البته علاوه بر مزیت های زیاد آن معایبی هم مانند مسئولیت پذیری بیشتر در قبال ارز های خود دارد. به عنوان مثال اگر پولی در بانک دزدیده شود توسط بانک جاگزین می شود ولی اگر ارزهای دیجیتال شما سرقت شوند قابل بازگشت نیست.

تقاضا Demand

یکی دیگر از ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب میزان تقاضا است. راه‌حل‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید میزان تقاضا برای یک رمز ارز را مورد ارزیابی قرار دهید. (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

 • حجم معاملات رمز ارز در هر ۲۴ ساعت
 • تعداد تراکنش ها در هر ۲۴ ساعت
 • مارکت کپ یا ارزش بازار آن
 • شبکه های اجتماعی رمز ارز
 • اخبار مربوط به آن رمز ارز در اینترنت
 • شبکه های اجتماعی مختلف مربوط به کاربران
 • منابع معتبر شناخته شده معرفی کننده رمز ارزهای مختلف
 • بررسی بهترین سایت های ارز دیجیتال (ویژگی‌های ارز دیجیتال خوب چیست؟)

۷) شرایط استفاده Use Case

هم چنین در بررسی ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب باید به نحوه خرید آنها نیز دقت داشته باشید.

 • چه صرافی از رمز ارز شما پشتیبانی می‌کند؟
 • در کدام کیف پول ها می‌توانید آن را نگهداری کنید؟
 • کارمزد تراکنش ها آن رمز ارز را چگونه می‌توان پرداخت کرد؟ (ویژگی‌های یک ارز دیجیتال خوب چیست؟)

آیا با توجه به تحریم‌ها شرکت دراین دوره برای ما ایرانی‌ها کاربردی است؟

 • بله، بازار ارزهای دیجیتال یکی از جذاب‌ترین بازارهای مالی جهان است و با توجه به ماهیت این ارزها، راه‌هایی برای ورود ایرانیان به این بازار وجود دارد.
میانگین رتبه 5/5 تعداد رای (2 امتیاز)